Fundacja Coronat to organizacja pozarządowa, która została sformalizowana na początku 2023 roku w Warszawie. Wcześniej jej członkowie działali jako niezrzeszona grupa młodzieży na bielańskim Wrzecionie, prowadząc inicjatywy na rzecz osób potrzebujących i angażując się w wolontariat. Grupa zaangażowanych osób rosła, aż w końcu postanowiliśmy się sformalizować, by zwiększyć zasięg naszych przyszłych działań.
Fundacja Coronat koncentruje się na zmniejszaniu nierówności społecznych, wspieraniu rozwoju, promowaniu wartości obywatelskich oraz integracji w Polsce i Europie. Nasz zespół składa się z dwóch członków zarządu, kilku stałych członków organizacji oraz wolontariuszy w wieku 16-25 lat. Działamy na rzecz marginalizowanej młodzieży i innych grup, wspierając ich w osiąganiu pełnego potencjału.
Nasze cele obejmują wyrównywanie szans rozwojowych dla różnych grup społecznych oraz wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Promujemy aktywne obywatelstwo, rozwój kultury oraz współpracę międzynarodową, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej, przełamywanie barier i zwalczanie negatywnych stereotypów. Działamy również na rzecz ochrony i promocji zrównoważonego rozwoju oraz rozwijania postaw obywatelskich i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Początkowo koncentrowaliśmy się na działaniach lokalnych, takich jak zbiórki odzieży dla potrzebujących rodzin, darmowe zajęcia z języków obcych dla młodzieży, integrujące zajęcia sportowe dla osób z barierami, zbiórki dla seniorów oraz warsztaty kulinarne dla młodzieży prowadzone przez osoby starsze. Dzięki uzyskaniu formalnego statusu fundacji w 2023 roku, rozszerzyliśmy nasz zasięg na projekty międzynarodowe, angażując się w wymianę doświadczeń i wiedzy z zagranicznymi, podobnymi organizacjami.
Aktualnie, Fundacja Coronat koordynuje kilka międzynarodowych projektów z programu Erasmus+, które mają na celu promowanie wartości obywatelskich i wspieranie integracji w Europie. Nasze działania nie tylko zwiększają kompetencje, świadomość obywatelską i kulturową, ale także pomagają w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia oraz zwalczaniu mowy nienawiści. Stawiamy na naukę przez praktykę i doświadczenia, co jest esencją edukacji pozaformlnej jako zapełnienie luki między edukacją szkolną, a realnymi wyzwaniami, które stawia życie.